آخرین اخبار : 

آموزش راه اندازی شرکت تبلیغاتی

فعالیت‌های تحقیقاتی و برنامه‌ریزی جامع تبلیغاتی

–         ارائه مشاوره تخصصی با توجه به وضعیت مشتری (تبلیغات خلاق و شیوه‌های نوین تبلیغاتی)

–         طراحی و تولید گرافیکی لوگو و شعارهای تبلیغاتی

–         خدمات در زمینه تدوین کلیپ‌های تبلیغاتی (تلویزیونی، سینمایی،  اینترنتی)

–         خدمات در زمینه بیلبوردهای تبلیغاتی (شهری، جاده‌ای، اماکن عمومی)

–         خدمات در زمینه تبلیغات پیامکی (به صورت محدود)

–         چاپ و تکثیر انواع کارت ویزیت و آگهی‌های کاغذی (به صورت محدود)

–         فعالیت اینترنتی (راه‌اندازی سایت تخصصی و مشاوره‌ای و بهره‌گیری از امکان تبلیغات اینترنتی)

 

ü      توجه: دلیل اینکه بعضی فعالیت‌ها به صورت محدود انجام می‌شود، این است که با مطالعه‌ صورت گرفته، متوجه شدم این فعالیت‌ها را بسیاری از شرکت‌ها و افراد انجام می‌دهند و احتیاجی به داشتن خلاقیت و دانش بالایی در این زمینه‌ها نیست. علاوه بر این، این فعالیت‌ها را بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک نیز انجام داده و برای شرکت‌های بزرگ تبلیغاتی که مدعی انجام کار علمی و پروژه‌های بزرگ هستند، کار کم ارزشی است، اما در صورت نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در نگرش سنتی، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات تبلیغاتی وظایف فوق را به صورت مجزا و تفکیک شده انجام می‌دادند، اما در نگرش نوین، این شرکت‌ها به شیوه دیگری عمل می‌کنند. زمانی که یک محصول جدید به چنین شرکتی واگذار می‌شود، این شرکت فرایند کلی زیر را از ابتدا تا انتها در دستور کار خود قرار می‌دهد:

 1. شناسایی مسائل بازاریابی محصول ۲٫ تدوین استراتژی‌های خلاقانه ۳٫ برنامه‌ریزی جامع و رسانه‌ای ۴٫ آماده کردن آگهی‌های تجاری ۵٫ ارائه صورت حساب و دریافت وجوه

برای آشنایی بیشتر باید گفت که عموماً در ساختار سازمانی چنین شرکت‌هایی چهار معاونت مشاهده می‌شود:

۱- معاونت خدمات خلاقانه که نویسندگان و طراحان هنری زیر نظر این معاونت فعالیت می‌کنند. ۲- معاونت امور مشتریان که ارتباط با مشتریان و جلب رضایت آنها را به عهده دارد. ۳- معاونت خدمات بازاریابی که عملیات فروش، تحقیق و برنامه‌ریزی رسانه‌ای را دنبال می‌کند. ۴- معاونت مالی و اداری که فعالیت‌های مالی، مانند حسابداری و امور پرسنلی مانند آموزش نیروی انسانی را به عهده دارد.

 

پاسخ سوال ۱)

یکی از چالش‌ها، وجود رقبای بسیار زیاد در این زمینه است. رقبایی که سال‌ها در این عرصه فعال بوده‌اند و هریک از آنها توانسته‌اند به خصوص از طریق کاهش هزینه‌های چاپ و … به رقابت خود ادامه دهند. به همین دلیل، ورود به عرصه‌ای که رقبای زیاد و حاشیه سود پایینی دارد، با ریسک زیادی همراه است.

چالش دیگر که اهمیت بسیار زیادی نیز دارد، عدم اطمینانی است که عموم مردم نسبت به وضعیت تبلیغات کنونی و کارایی تبلیغات دارند، به خصوص آگهی‌های تبلیغاتی که در آن کالاهای ایرانی تبلیغ می‌شوند. به همین دلیل در این زمینه باید از شیوه‌های خلاقانه و اطمینان‌بخش‌تری استفاده شود که این امر، کار شرکت‌های تبلیغاتی را سخت‌تر می‌کند.

موانع و مشکلات قانونی نیز از دیگر چالش‌های این فعالیت به حساب می‌آید. از جمله این مشکلات می‌توان به محدودیت‌های قانونی صداوسیما برای تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، موانع و محدودیت‌های شهرداری‌ها مانند محدودیت برای نصب بیلبوردها و نرخ بالای این خدمات، ایجاد محدودیت تبلیغاتی در اینترنت (مانند گوگل) از طریق وزارت ارتباطات و مهم‌تر از همه، قوانین اساسی‌تر مانند ممنوعیت و محدودیت تبلیغ کالاهای خارجی.

پاسخ سوال ۲)

برخی از مهم‌ترین سازمان‌های مرتبط با راه‌اندازی و توسعه شرکت تبلیغاتی:

–         اداره کل ثبت شرکت‌ها: به دلیل ثبت و راه‌اندازی شرکت

–         وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: به دلیل نظارت این وزارتخانه بر محتوی تبلیغات به ویژه از طریق دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی این وزارتخانه

–         مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت معدن و تجارت: به دلیل نظارت این مرکز بر فعالیت‌های تجاری مجازی شرکت‌ها و کنترل لینک‌های تبلیغات تجاری اینترنتی

–         سازمان صداوسیما: به دلیل نظارت بر تبلیغات رادیویی و تلویزیونی

–         شورای شهر: به دلیل تصویب قوانین موثر در زمینه تبلیغات شهری به ویژه از طریق کمیسیون فرهنگی

–         شهرداری‌ها: به دلیل نظارت بر فعالیت‌های تبلیغات شهری به ویژه از طریق سازمان زیباسازی شهری

برخی از مهم‌ترین اسناد مرتبط با راه‌اندازی و توسعه شرکت تبلیغاتی:

–         آیین‌نامه تاسیس و نظارت بر نحوه کار و فعالیت کانون‌های آگهی و تبلیغاتی

–         دستورالعمل‌های مصوب کمیته مرکزی سازمان‌های تبلیغاتی کشور

–         دستور العمل اجرایی نحوه صدور و انتشار برگه‌های تبلیغاتی یا آگهی‌ توسط کانون‌های آگهی و تبلیغاتی

–         دستورالعمل نحوه پذیرش آگهی‌های بازرگانی در سازمان صدا و سیما

–         قوانین و مقررات مربوط به تجارت الکترونیکی

–         راهنمای درخواست اخذ مجوز تاسیس کانون آگهی و تبلیغاتی

–         دستورالعمل نحوه تبلیغ و آگهی‌های دارویی و مواد خوراکی، آشامیدنی، بهداشتی و امور پزشکی

–         دستورالعمل ایجاد شعبه و نمایندگی برای کانون‌های تبلیغاتی

–         مصوبات جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص آموزشگاه‌های آزاد علمی و هنری

–         قوانین و مقررات مربوط به نحوه درج آگهی‌های مربوط به مسکن و زمین

–         قانون ضرورت اخذ مجوز برای ساخت، خرید و فروش، نگهداری، تبلیغ و استفاده از دستگاه فلزیاب

–         مقررات و ضوابط مربوط به فرم نسخه، تابلو و نحوه تبلیغات و تاسیس محل کار اعضای سازمان نظام پزشکی

–         آیین‌نامه هیات وزیران در خصوص نحوه تبلیغ محصولات غذایی

–         قانون مربوط به تبلیغ کالاهای مشمول استاندارد اجباری

–         دستورالعمل اجرایی تبلیغات شهری (محیطی)

–         مقررات مربوط به منع انتشار آگهی‌هایی که در آن از مردم برای شرکت در قرعه‌کشی درخواست وجه می‌شود.

–         دستورالعمل اجرایی قانون منع بکارگیری اسامی، عناوین و اصلاحات بیگانه

–         مصوبه کمیته مرکزی سازمان‌های تبلیغاتی کشور در خصوص نحوه رعایت تناسب نوشتاری حروف غیرفارسی در تبلیغات کالاهایی که ضرورت استفاده حروف و نشانه‌های بیگانه وجود دارد.

–         حکم شعبه ۲۲۱ دادگاه عمومی تهران مبنی بر منع تبلیغ موسسات آموزشی، تحقیقاتی و فرهنگی فاقد مجوز

پاسخ سوال ۳:

در پاسخ به این سوال و برای بررسی و تحلیل شدت رقابت صنعت، از الگوی مبتنی بر پنج نیروی پورتر استفاده شده است.

 

 

 

 

این تجزیه و تحلیل دو کاربرد دارد:

الف) اگر وارد صنعتی نشده‌ایم، می‌توانیم در مورد ورود و یا عدم ورود به صنعت تصمیم‌گیری نماییم و اگر در صنعتی قرار داریم، می‌توانیم با استناد به این تجزیه و تحلیل در مورد ماندن و یا خروج از صنعت تصمیم‌گیری نماییم. ب) با استفاده از این روش می‌توانیم مناسب‌ترین و سودآورترین موقعیت را در صنعت شناسایی نماییم.

پورتر معیارهایی را برای ارزیابی هریک از پنج عامل فوق بیان کرده است‌که می‌توان به‌وسیله آنها این عوامل را ارزیابی نمود:

الف) معیارهای ارزیابی قدرت چانه‌زنی خریداران:

 1. تعداد خریداران: از آنجا که مشتریان بالقوه زیادی اعم از افراد، دفاتر اداری و تجاری، شرکت‌ها، کارخانجات و سازمان‌ها برای شرکت‌های تبلیغاتی وجود دارد، خریداران از قدرت چانه‌زنی زیادی برخوردار نیستند و کیفیت خدمات در این عرصه بسیار متفاوت است. اما نکته قابل توجه این است که در برخی فعالیت‌ها مانند تبلیغات پیامکی و چاپ و تکثیر کارت ویزیت و … به دلیل تعداد کم مشتریان نسبت به عرضه‌کنندگان بسیار زیاد، خریداران از قدرت چانه‌زنی بالاتری برخوردارند.
 2. قدرت ادغام عمودی پسرو خریدار: در مجموع این امکان در صنعت تبلیغات وجود دارد که شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگون، کلیه و یا بخش عمده‌ای از فعالیت‌های تبلیغاتی را خودشان انجام بدهند و یا شرکت تبلیغاتی به خصوصی را در کنترل خود در بیاورند، اما این امر در بین مشتریان ضعیف‌تر وجود ندارد.
 3. میزان حیاتی بودن محصول: امروزه تبلیغات و تحقیقات و فعالیت‌های بازاریابی، لازمه پیشرفت شرکت‌ها و کارخانجات و حتی تاجران و کسبه شده است و انجام درست این فعالیت‌ها تا حد زیادی موفقیت در عرصه تجارت را تضمین می‌کند. به همین دلیل، شرکت‌های تبلیغاتی موفق، می‌توانند قدرت چانه‌زنی مشتریان را تا حد زیادی کاهش دهند.
 4. حجم خرید: طبیعتا حجم خرید و به تبع آن قدرت چانه‌زنی مشتریان عمده مانند کارخانجات و شرکت‌های تجاری بزرگ بیشتر از سایرین است.
 5. میزان اطلاعات خریدار از نحوه تولید و سایر اطلاعات فنی مربوط به محصول و یا فرایند: فرایند فعالیت‌های شرکت تبلیغاتی به اندازه کافی آنقدر پیچیده و مبهم است که مشتریان از این فعالیت‌ها و روند آن آگاهی نداشته باشند. این امر به خصوص در زمینه فعالیت‌های تحقیقاتی و برنامه‌ریزی جامع تبلیغاتی شرکت به وضوح مشخص است. به همین دلیل قدرت چانه زنی مشتریان تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

ب) معیارهای ارزیابی قدرت چانه‌زنی عرضه‌کنندگان:

 1. تعداد عرضه‌کنندگان: عمده شرکت‌های تبلیغاتی خودکفا بوده و به عرضه‌کنندگان بسیار کمی وابسته هستند. یکی از مهم‌ترین عرضه‌کنندگان در این صنعت، عرضه‌کنندگان کاغذ هستند که به دلیل واردات زیاد این محصول از خارج و تعداد کم واردکنندگان و همین‌طور مشکلات اخیر کاغذ در کشور، قدرت چانه‌زنی عرضه‌کنندگان کاغذ بسیار زیاد است.
 2. تعداد محصولات جایگزین عرضه‌کننده: از آنجا که کاغذ را به عنوان مهم‌ترین وابستگی شرکت‌های تبلیغاتی ذکر کردیم، باید گفت که کاغذ جایگزینی برای خود ندارد. به همین دلیل قدرت چانه‌زنی عرضه‌کنندگان بسیار زیاد است. مگر اینکه شرکت‌ تبلیغاتی مد نظر عمده فعالیت خود را بر فعالیت‌های اینترنتی و مانند آن متمرکز کند.
 3. فروش عمده عرضه‌کننده: از آنجا که خرید از عرضه‌کنندگان کاغذ به صورت عمده انجام می‌شود، قدرت چانه‌زنی عرضه‌کنندگان کاهش می‌یابد.
 4. میزان تمایز بین محصولات عرضه‌شده: از آنجا که تمایزی بین کاغذها نیست و یا بسیار محدود است، در نتیجه قدرت چانه‌زنی عرضه‌کنندگان نیز کاهش می‌یابد.
 5. قابلیت ادغام عمودی پیشرو: از آنجا که چنین احتمالی برای عرضه‌کنندگان کاغذ متصور نیستیم و اینکه به دلیل تفاوت اساسی این دو کسب‌وکار، چنین چیزی کمترین احتمال را داشته و از این رو قدرت چانه‌زنی آنها کاهش می‌یابد.

ج) معیار ارزیابی قدرت جایگزینی کالاهای جایگزین:

از آنجا که خدمات شرکت‌های تبلیغاتی بسیار زیاد بوده و امکان جایگزینی بالایی برای یکدیگر دارند، رقابت شدیدی را در این صنعت شاهد هستیم. به‌طور اساسی دو عامل بر سهولت جایگزینی موثرند: هزینه و عملکرد. خدماتی مانند تبلیغات پیامکی، تبلیغات اینترنتی، تبلیغات کاغذی و … با در نظر گرفتن شرایط گوناگون امکان جایگزینی زیادی برای یکدیگر دارند. از آنجا که عملکرد و تاثیر هر یک از انواع تبلیغات، برای مشتریان تا حد زیادی ناشناخته است و همین‌طور از لحاظ هزینه، تفاوت چندانی باهم ندارند (یعنی حساسیت به قیمت در آنها پایین است)، امکان جایگزینی بالا بوده و این امر باعث تشدید رقابت‌ها شده است.

د. معیار ارزیابی قدرت تهدید تازه‌واردها:

شدت تهدید ناشی از ورود رقبای جدید به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. سرمایه مورد نیاز: از آنجا که ورود به این صنعت سرمایه زیادی نمی‌طلبد، رقابت در این صنعت بسیار شدید و احتمال ورود تازه‌وارده بسیار بالاست.
 2. دسترسی به کانال‌های توزیع: از آنجا که یک شرکت تبلیغاتی به کانال توزیع وسیعی احتیاج ندارد، این امر رقابت در این عرصه را شدیدتر کرده است.
 3. امتیازات ویژه: به این دلیل که در ایران شرکت‌ها و آژانس‌های تبلیغاتی زیادی مشغول به فعالیت هستند و به دلیل نبود خلاقیت بالا، مزیت رقابتی آنها تنها در کاهش هزینه خلاصه می‌شود، شرکت‌های بسیار کمی هستند که از نام تجاری معتبر و نیکی برخوردار باشند. شرکت‌های تبلیغاتی کمی می‌توانند خود را از سایرین متمایز کنند. این تمایز، در خلاقیت شرکت‌ها ظهور پیدا می‌کند که اغلب این شرکت‌ها از آن بی‌بهره‌اند.
 4. میزان تمایز: از آنجا که تمایز در ارائه خدمات این شرکت‌ها بسیار بالاست و هر یک کیفیت و تنوع متفاوتی را ارائه می‌کنند، تهدید تازه‌واردها بسیار کاهش می‌یابد.
 5. منحنی یادگیری یا تجربه: از آنجا که زمان نسبتا زیادی طول می‌کشد تا یک شرکت تبلیغاتی به اوج کار خود و سود حداکثری برسد، در نتیجه این امر منجر به کاهش احتمال ورود رقبای جدید می‌شود، اما باید توجه داشت که در فعالیت‌های جزئی‌تر و خدمات پرسودتر رقبای بسیار زیادی در حال ورود به این صنعت هستند.
 6. سیاست‌های دولت: در زمینه تبلیغات قوانین سفت و سختی وجود دارد و محدودیت‌ها بسیار زیاد است، اما در عمل کسی به آنها توجهی ندارد. در زمینه ورود به این کسب‌وکار هیچ محدودیتی از جانب دولت وجود نداشته و با رعایت مقررات از جانب شرکت‌ها موردی آنها را تهدید نمی‌کند. به همین دلیل امروزه افراد بیشتری وارد این کسب‌وکار شده‌اند و با راه‌اندازی یک مجموعه کوچک به رقابت می‌پردازند. در بازارهای رقابتی که شرکت‌ها با رقابت بالایی مواجه هستند و دولت مانع ورود کسی به صنعت نمی‌شود، به شرطی می‌توان در بازار رقابتی فعالیت کرد و سود به دست آورد که شرکت انحصار ایجاد کند و هر چه انحصاری که ایجاد می‌کند قوی‌تر باشد، می‌تواند سود بیشتری کسب نماید. این انحصار را می‌توان از طریق ارائه خدماتی که افراد دیگر نتوانند مشابه آن را ارائه دهند، ایجاد کرد و یا این‌که قدرت این را داشته باشیم تا رقبا را از بین ببریم. برای مثال در طراحی‌ها و شعارهای تبلیغاتی آنقدر خلاقانه عمل کنیم که عرصه بر رقبا تنگ‌تر شود و رقبای غیر خلاق از رقابت در زمینه پروژه‌های کلان و سودآورتر ناتوان شوند.

ی) معیار ارزیابی قدرت رقابت رقبای موجود:

این مورد غالباً قوی‌ترین نیروی رقابتی است و شدت و ضعف آن بستگی به عواملی به شرح زیر دارد:

 1. همترازی رقبا: از آنجا که نوع، کیفیت و میزان خدمات شرکت‌های تبلیغاتی بسیار متفاوت است و شرکت‌ها از قدرت‌های برابر برخوردار نیستند، این امر باعث شده تا شدت رقابت کاهش یابد.
 2. تعداد رقبا: تعداد رقبا در این صنعت بسیار زیاد و در نتیجه شدت رقابت هم بالاست.
 3. هزینه ثابت: از آنجا که هزینه عمده این کسب‌وکار جهت تامین مکان شرکت و خرید تجهیزات طراحی و چاپ پرداخت می‌شود و این هزینه‌ها، هزینه‌ ثابت تلقی می‌شود، در نتیجه رقبای زیادی مایل به ورود به این کسب‌وکار و رقابت هستند.
 4. موانع خروج: عدم وجود موانع قانونی جهت خروج از این کسب‌وکار، بر افزایش رقابت در این عرصه افزوده است.
 5. هزینه تبدیل: از آنجا که هر چه هزینه تبدیل در یک صنعت بیشتر باشد، شدت رقابت بیشتر می گردد، در این صنعت به دلیل وجود خدمات گسترده و متفاوت و هزینه پایین برای تغییر و تبدیل کسب‌وکار، از شدت رقابت کم می‌شود.

 

در صحنه رقابت بین شرکت‌های رقیب، برخی راه‌کارهای مورد استفاده برای رقابت عبارتند از:

قیمت پایین محصولات و خدمات (که در تبلیغات، مهم‌ترین خواست مشتریان خرد و شرکت‌های ضعیف‌تر است) – کیفیت بالا – کاربردهای بیشتر محصول (برای مثال می‌توان به کارت‌های ویزیت خلاقانه‌ای اشاره کرد که کاربرد خط‌کش و تقویم و … را هم دارند) – خدمات قبل و بعد از فروش – ضمانت خدمات و محصولات – وضعیت بهتر در عمده فروشی و خرده فروشی محصولات و خدمات – قابلیت بیشتر در نوآوری و یا تقلید

پاسخ سوال ۴:

علاوه بر  مطالب گفته شده در پاسخ سوال ۳، برای ورود به این بازار نیز روش‌های احتمالی گوناگونی وجود دارد، از جمله:

–         تاسیس یک شرکت تبلیغاتی و مستقر شدن در مکانی معلوم و بازاریابی گسترده

–         تاسیس یک شرکت تبلیغاتی بدون استقرار در مکانی معلوم و بازاریابی شخصی و مستقیم

–         راه‌اندازی یک سایت اینترنتی مشاوره تخصصی و ارائه خدمات و محصولات تبلیغاتی

–         خرید یا اجاره یک مغازه و ارائه انواع خدمات و محصولات تبلیغاتی

–         خرید تجهیزات جزئی و لازم و بازاریابی شخصی و مستقیم

البته کسب‌وکاری که برای رقابت ماندگار، بقا و در نهایت برتری و سودآوری بالا راه‌اندازی شود، نیاز به ملزوماتی دارد که به طور حتم از عهده هر کسی بر نخواهد آمد و به همین دلیل تاسیس یک شرکت تبلیغاتی و مستقر شدن در مکانی معلوم و بازاریابی گسترده، کسب‌وکاری است که در صورت هدف‌گذاری صحیح و اتخاذ استراتژی‌های مناسب، رقابت‌پذیری کمتری نسبت به سایر شیوه‌های ورود به بازار دارد، هرچند که در این مسیر باید به هزینه‌های بالاتر این شیوه نیز توجه ویژه‌ای داشت.

پاسخ سوال ۵:

طراحی برای خارج شدن از یک کسب‌وکار به اندازه برنامه‌ریزی برای شروع یک کار، مهم است. خروج به موقع از یک موقعیت کاری به معنای عدم صرف هزینه، زمان و جلوگیری از ناامیدی در آینده است. برای خروج از صنعت تبلیغات نیز باید به موارد متعددی توجه داشت، از جمله:

–         ارزیابی دقیق سرمایه فعلی مادی و معنوی شرکت

–         ارزیابی میزان خسارتی که باید متحمل شویم و شیوه‌های کاهش و جبران آن

–         وصول مطالبات و پرداخت بدهی‌های شرکت

–         ارزیابی درست از آینده (برای مثال اگر انتظار رونق تولید را در آینده‌ای نزدیک داریم، بهتر است که در صنعت باقی بمانیم، چرا که رونق تولید و اقتصاد، رونق تبلیغات و فعالیت‌های بازاریابی را به دنبال دارد.)

استراتژی خروج را حتی برای پایان دادن به مالکیت وب‌سایت تخصصی شرکت هم می‌توان اجرا کرد. می‌توان سرمایه‌گذاری خود را پس گرفت و آن را فروخت.

اگر پس از سالیان سال فعالیت و اداره وب‌سایت شرکت، مایل به خروج از کسب‌وکار باشیم، باید بدانیم که در این زمان برای گسترش ترافیک وب سایت، محتوای وب سایت، و کسب دانش و آگاهی درباره اهداف خود بر اساس نیاز خرید مشتریان و یا الگوهای ایجاد ترافیک بازدیدکننده و کارهای دیگر، صرف نموده‌ایم. وب‌سایت ما هم جزء دارایی ماست.

اگر وب‌سایت ما دارای یک لیست ایمیل قابل ملاحظه‌ای از مشتریان باشد، با یک بازاریابی ایمیل هوشمندانه خواهیم توانست حتی بیشتر از درآمد ماهانه وب‌سایت پول‌ساز باشیم. اگر بخواهیم کسب‌وکار خود را به فروش برسانیم، وب‌سایت ما به کسب‌وکارمان ارزش بیشتری می‌افزاید.

برخی از عواملی که برای قیمت‌گذاری وب‌سایت‌ها در نظر گرفته می‌شود، عبارتند از:

–         میزان ترافیک دریافتی وب سایت

–          تعداد لینک‌های ورودی وب‌سایت

–         میزان معروفیت وب‌سایت

–         رتبه در موتورهای جست‌وجو

–         نام دامنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.