آخرین اخبار : 

تحقیق آتش سوزی در جنگل

تحقیق راجع به آتش سوزی در جنگل ها

مقدمه:

اغلب گفته می شود که جنگل به تنهایی رشدو نمو می کند این عبارت دیگر به صورت ((جنگل یک ثروت طبیعی است)) یعنی اصلا چه ثروتمند باشی چه فقیر چنگل برای هر دو است.در صورتیکه این عبارتها دور از واقعیتها بوده و در آرزوی نشان دادن نقش جنگل یاد آور می شویم که یک جنگل واقعی برای ایفای نقش واقعی خود احتیاج به مراقبتهای واقعی دارد. علم جنگل شناسی مجموعه ای از اصول و قواعد ویژه است که حفظ و مراقبت از جنگلهای خود را بر عهده دارد.شاید تا به حال کلمه جنگل را شنیده باشید در حالت کلی کلمه جنگل یادآور درختان بزرگی است که سایه سنگین و تنه های کشیده و مستقیمی دارند

آتش سوزی در جنگل چرا:

چه عامل هایی در بوجود آمدن آتش سوزی در جنگل دخالت دارند؟

آتش سوزی در جنگل به علت های مختلفی روی می دهد که شناخت آنها به شما کمک می کند تا از وقوع آتش سوزی جلوگیری کنید.

بنابراین پیداکردن علت های آتش سوزی اولین قدم در پیشگیری از به وجود آمدن آتش است.

هر آتش سوزی در جنگل دو علت اساسی دارد : علت طبیعی و علت غیر طبیعی

 

آتش سوزی طبیعی

در آتش سوزی طبیعی همانطور که از نامش پیداست ، طبیعت و حادثه های طبیعی در بوجود آمدن آن نقش دارند. این حادثه های طبیعی عبارتند از:

۱-   آتش گرفتن گیاهان خشک بر اثر رعد و برق و صاعقه

۲-   آتش سوزی بر اثر وزش بادهای گرم و سوزان در اواخر فصل تابستان و پائیز علوفه و مرتع و یا کف جنگل خشک می شود و شاخ و برگهای خشک در زیر درختان می ریزد به این ترتیب جنگل از این مواد قابل سوختن پوشیده می شود.

۳-   آتش سوزی بر اثر ذره بینی شدن نور خورشید در این حالت وسیله هایی مانند بطری استکان و ته لیوان که بر روی زمین افتاده اند مثل یک ذره بین عمل می کنند.

 

آتش سوزی غیر طبیعی

در آتش سوزی غیر طبیعی انسان عامل اصلی است. انسان از زمانهای گذشته تا به امروز از روی ((عمد)) یا ((غیر عمد)) باعث ازبین رفتن ثروت گران بهایی به نام جنگل شده است.

بنابراین آتش سوزی غیر طبیعی هم بر دو نوع است : آتش سوزی عمدی و آتش سوزی غیر عمدی.

 

آتش سوزی عمدی

آتش سوزی عمدی به چند دلیل بوجود می آید:

۱-   وقتی که باقی مانده آتشی که رهگذران و تفریح کنندگان و شکارچیان و یا چوپانان درجنگل روشن کرده و هنگام ترک محل خاموش نمی کنند.

۲-   وقتی که به غلط جنگلها به زمین کشاورزی تبدیل می شود تا زمین بیشتری زیر کشت محصول رود.

۳-   وقتی که برای ساختمان سازی قسمتی از جنگل را آتش می زنند.

 

آتش سوزی غیر عمدی

آتش سوزی غیر عمدی بر اثر بی احتیاطی و بی اطلاعی انسانها پدید می آید.

۱-   روشن کردن آتش برای درست کردن چای و پختن غذا و سپس ترک کردن محل بدون خاموش کردن آتش.

۲-   انداختن کبریت نیم سوخته و یا سیگار خاموش در جنگل

۳-   بازی بچه ها با آتش

۴-   آتش زدن کاه و ساقه درو شده ی غلات و محصولات کشاورزی در زمین های نزدیک جنگل

 

چه عاملهایی در شدت آتش در جنگل اثر می گذارد؟

در بالا بردن سرعت سرایت آتش در جنگل یا کم شدن سرعت آن عامل های مختلفی اثر می گذارند

نوع درختان جنگلی

یک قانون کلی می گوید از آنجا که سرعت سرایت آتش در پوششهای بوته ای زیاد است .بنابراین نهالها ودرختان جوان که به علت تازگی پوستشان زودتر آتش می گیرند اما نوع درختان در یک جنگل در کم شدن یا زیاد شدن سرعت آتش سوزی اثر فراوان دارد.و همچنین آتش در جنگل های سوزنی برگ با جنگل های پهن برگ کاملا متفاوت است.

 

آتش‌سوزی((کلی))

آتش‌سوزی یا حریق یکی از قدیمی‌ترین بلایایی است که می‌تواند در زمانی کوتاه، دارایی و سلامتی افراد را به خطر اندازد.

بنا به تعریف حریق عبارتست از سوختن شدید مواد سوختنی یا آتشی ناخواسته و از کنترل خارج شده که معمولا” با دود و حرارت و نور زیاد توام است. آتش سوزی عبارت از آتشی است که از یک منبع حرارتی کنترل ناپذیر سرچشمه گرفته، یا منبع حرارتی معین کنترل شده‌ای را ترک کرده و با نیروی حرارتی خود گسترش و توسعه یافته باشد

 

حریق در جنگل

آتش‌سوزی در صورتی که به موقع مهار نشود، موجب خسارات زیادی می‌گردد. گاه آتش‌سوزی، با سایر حوادث طبیعی مثل زلزله همراه بوده و یا بلافاصله پس از آن‌ها رخ می‌دهد. در بسیاری از موارد، خسارات حریق ثانویه، حتی بیش از خسارات حادثه اولیه بوجود آورنده آن می‌باشد

 

تاثیر باد

بادی که می‌وزد مخرب نیست، ولی همین که سرعت باد از حد متعارف بگذرد، قدرت تخریب پیدا می‌کند. بادهای گرم و سوزان بخصوص در نواحی گرمسیری و حاره بسیار مضر می‌باشد و موجب تبخیر و تعریق زیاده از حد برگها و حتی خود درختان می‌شوند و گاهی ممکن است برگها را سوزانیده و درختان را بخشکاند. خسارت بادهای شدید به نسبت نیروی باد و طرز عمل آن و طبیعت نبات جنگلی متفاوت می‌باشد. بادهای تند سبب شکسته شدن و ریشه کن شدن و حرکت دادن ریشه‌های درختان می‌شوند.

تخریب بادهای سخت و تند ، آسیب جدی به جنگلها و مزارع وارد می‌کند که انسان نابخردانه به یاری عوامل تخریب طبیعی برخیزد و چنین روش ناهنجار در راستای تاریخ بخصوص چند صد سال اخیر بویژه در دوران معاصر در پیرامون کویرهای ایران و استانهای خوزستان ، فارس ، کرمان ، یزد و … صورت گرفته است. قطع درختچه‌های کویری برای تهیه سوخت و زغال در طی صدها سال موجب گسترش کویر و پیشروی آن به سوی شهرها شده و بسیاری از مزارع سرسبز خرم و روستاهای آباد که روزگاری تپش زندگی در فضای آنها موج میزد به کام کویر فرو رفته است

 

تاثیر گرمای شدید

حرارت زیاد در سالهای خشک سالی ، عناصر جنگلها را دستخوش آسیبهای جدی می‌کند. گاهی آنها را می‌سوزاند و از بین می‌برد و زادآوری آنها را مشکل می‌کند.

تاثیر یخبندانها

یخبندانهای زودرس پاییزه و همچنین یخبندانهای دیر رس بهاره به طرق گوناگون آسیبهای جدی به درختان جنگلی وارد می‌نماید.

تاثیر خشکیها

خشکی که در اثر عوامل جوی (نقصان بارندگی) پدید می‌آید، سبب می‌شود که حرارت شدید تابش آفتاب بر تبخیر رطوبت خاک بیفزاید و میزان ذخیره آن را در خاک تقلیل دهد. این خطر بیشتر در نواحی که بارندگی سالیانه آن کم است خودنمایی می‌کند.

 

عوامل انسانی تخریب جنگلها

چرای دام

زیانهای وارده به جنگلها از راه چرای دام سابقه طولانی دارد. از روزگاری که اقتصاد شبانی زیر بنای تکاملی جامعه را تشکیل می‌داد و اشتغال به امور دامداری و نگهداری دام از معتبرترین و سودآورترین رشته‌های سرمایه گذاری عصر فئودالیسم شناخته می‌شد، زمینه‌های تخریب جنگلها از طریق چرای دام فراهم گردید و چراگاههای جنگلی ایران به عنوان غنی‌ترین منابع علوفه‌ای در دسترس دامها گذارده شد. زیانهای ناشی از چرای دام در جنگلها شامل موارد زیر است:

رفت و آمد مدام دام در جنگلها ، باعث فشردگی خاک و خرابی وضع فیزیکی خاک می‌شود. به این ترتیب آب باران به جای آنکه در خاک فرو رود در سطح زمین جریان پیدا می‌کند در چنین اراضی رویش دانه‌هایی که بر روی زمین ریخته شده دشوار و در بعضی حالات غیر ممکن می‌شود.

چرای دام باعث می‌شود که تبدیل مواد آلی زنده به لاش برگ صورت نگیرد و افراط در چرای دام ، پوشش گیاهی را از عرصه جنگل حذف می‌کند و خاک جنگل عریان و بدون محافظ می‌ماند و به تدریج دچار فرسایش می‌شود.

در دامنه‌های کوهستانها که خاک عملا در معرض ریزش قرار دارد، تردد دامها سبب تشدید ریزش خاک و قطعات سنگی می‌گردد و فشار وارده از تصادم این ریزشها به درختان موجب زخمی شدن پوست آنها می‌شود.

دامها با جویدن پوست و ساقه‌های درخت ، آنها را زخمی کرده و زمینه تسهیل نفوذ و رخنه آفات و بیماریهای گیاهی را تدارک می‌بینند.

حریق

آتش سوزی در جنگلها نیز از عوامل مخربی است که قدمتی برابر با زیست اجتماعی انسانها دارد. منتها از نظر میزان خساراتی که به بار می‌آورد در کشورها و مناطق مختلف و نوع جنگلهایی که آتش سوزی رخ می‌دهد متفاوت می‌باشد. حریق در جنگلهای سوزنی برگ به سبب سرعت و قابلیت اشتعال خسارتی را که به ارزش تجاری درختان وارد می‌آورد، به مراتب سنگین‌تر از درختان پهن برگ می‌باشد و جای خوشبختی است که بیشتر جنگلهای ایران از نوع پهن برگ می‌باشد. حریق در صورت وسعت و شدت و تکرار در یک جنگل سبب تغییر ارزش کیفی گونه‌ها می‌شود و به ظهور گونه‌های پست و نامرغوبی می‌انجامد که از نظر تجاری فاقد ارزش می‌باشند.

 

انواع آتش سوزی جنگل و راههای مبارزه با آن :

آتش سوزی سطحی :
این نوع آتش سوزی در اثر آتش گرفتن پوشش مرده گیاهان و نهالهای کوچکی به وجود می آید که می تواند به انواع آتش سوزی های دیگر تبدیل شود و سطح وسیعی از جنگل را نابود نماید. سرعت توسعه حریق های سطحی غالباً زیاد است. آتش سوزی سطحی به درختان نیز صدمه زده، اگر حرارت زیاد باشد آنها را از بین می برد.در این نوع آتش سوزی خاک حالت اسفنجی خود را از دست می دهد .

راههای مبارزه با آتش سوزی سطحی

در این صورت باید از دو طرف ((دو پهلو)) به مانند یک گاز انبر هجوم برد و کم کم به سمت جلو پیشروی کرد تا کار خاموش کردن بهتر انجام شود. این نوع برخورد باعث می شود که افراد از حرارت زیاد و دود خفه کننده ای که از روبرو خارج می شود در امان بمانند . اما اگر شدت آتش سوزی به حد و اندازه ای است که با این روشها نمی توانند آن را خاموش کنند باید با ایجاد ((آتش بر )) از پیشرفت آتش سوزی جلوگیری کرد.

آتش سوزی تاجی ((معمولی))

این نوع آتش سوزی در قسمت بالا و انتهای درختان ((تاج درخت)) به وجود می آید و بیشتر درختان سوزنی برگ را نابود می کند،تاج درختان سوزنی برگ مانند کاجها مواد صمغی دارد و این مواد آتش دوست هستند.آتش سوزی تاجی((تاجیک))بر اثر وزش باد از قسمت تاج یک درخت به درختان کناری آن سرایت می کند . به همین علت سرعت آنه زیاد است و آتش در مدت زمان کوتاهی ، بسیاری از جنگل را فرا می گیرد.

راههای مبارزه با آتش سوزی تاجی((معمولی))

در شرایطی که آتش در قسمت بالایی درختان اتفاق افتاده است باید تعدادی از درختان دور و اطراف منطقه آتش گرفته را قطع کنید .به این ترتیب از پیشروی آتش به درختان دیگر جلوگیری می شود ، اگر در شرایطی بودید که نمی توانستید چنین کاری را انجام دهید باید از آتش بر کمک بگیرید یعنی باید در قسمت جلو آتش چند ردیف از درختان را قطع کنید تا آتش پیش نرود این کار باعث می شود که فاصله ای بین محل آتش سوزی و محل کناری آن ایجاد و آتش خاموش شود .از آنجا که سرعت پیشروی آتش سوزی تاجی بسیار زیاد است ، باید جنگل هایی را که با درختان سوزنی برگ دارند به قسمت های کوچک تقسیم کرد. سپس هر یک از قسمت ها را به وسیله خطوط آتش بر از یکدیگر جدا ساخت. اما اگر آتش نوع درختان پهن برگ است ، باید درخت هایی که در سمت آتش قرار دارند ، قطع شوند تا بین محل آتش سوزی و قسمت های دیگر جنگل ، فاصله ای بوجود بیاید.

 

آتش سوزی تنه ای

این نوع آتش سوزی به تنه ی درختان آسیب می رساند.

درختان جوان و همچنین درختانی که بر اثر بیماری یا کهنسالی وسط تنه ی آنها پوسیده و توخالی شده است ، طعمه ی این نوع آتش سوزی می شوند.

آتش سوزی تنه ای بر اثر شدت آتش سوزی های سطحی و تاجی بوجود می آید.

گاهی اوقات نیز به علت روشن کردن آتش در پای درختان و یا صاعقه ایجاد می شود.

 

آتش سوزی ریشه ای

آتش سوزی ریشه ای همان آتش سوزی زیر زمینی است و در جنگل هایی که در زیر خاک آنها موادی مانند ذغال سنگ وجود دارد، پدید می آید.

در نتیجه ریشه ی درختان بر اثر گرمای زیاد آسیب می بیند و از بین می رود. این نوع آتش سوزی بدون شعله و فقط با گرما است.

چگونه با انواع آتش سوزی مبارزه کنیم((روش مبارزه احتیاطی))

احنباط  یعنی به کار بستن روشهایی برای ((پیشگیری)). از آتش سوزی در جنگل ، احتیاطهای لازم نقش مهمی در مبارزه با آتش سوزی دارند.

این احتیاط ها با دو هدف انجام می شود:

۱-   کم شدم خطر های آتش سوزی

۲-   رعایت پیش بینی حفاظتی و قانونی مانند برخورد قانونی با افرادی که درداخل یا اطراف جنگل آتش می افروزند و ممنوع کردن استفاده از دخانیات در جنگل .

راههای پیشگیری از آتش سوزی در جنگل

برخی از راههای پیشگیری از آتش سوزی در جنگل عبارتند از:

۱-   آگاه سازی مردم از خطرها و نتیجه های آتش سوزی در جنگل به کمک تابلوهای هشدار دهنده ، پخش برنامه های آموزشی از رادیو و تلویزیون .

۲-   مکان استفاده عمومی از آب: استفده ی عمومی از آب برای خاموش کردن آتش روش مناسبی است بنابراین در حالتی که منابع محلی امکانات استفاده از آب را فراهم می سازند با روش های زیر می توان آنها را به کار برد.

الف) استفاده از کامیون هایی که مخزن های آبی و پمپ های آبی دارند.

ب) استفاده از تلمبه های پیشتی

۳- امکان دخالت سریع رساندن تجهیزات و وسیله های لازم به محل حتی پس از نیم ساعت از شروع آتش سوزی ، آمادگی خوبی به حساب می آید. به طور کلی متوقف کردن آتش در شروع آن سریعتر است اما پس از گسترش آتش سوزی دیگر کنترل آن امکان پذیر نخواهد بود.

نکته های مهم در پیشگیری از آتش سوزی در جنگل:

انجام دادن این کارها از آتش سوزی در جنگل جلوگیری می کند پس لازم است این توصیه ها را جدی بگیرید.

۱-   زمانی که هوا گرم و سطح جنگل پوشیده از برگهای خشک است از روشن کردن آتش خودداری کنیم.

۲-   با دیدن کوچکترین دود یا آتش در جنگل سعی کنیم آن را خاموش کنیم. یا به نزدیکترین واحد منابع طبیعی ، نیروی انتظامی ، جهاد کشاورزی ، حفاظت محیط زیست و دیگر نهادهای دولتی اطلاع دهیم.

۳-   از کشیدن سیگار در جنگل پرهیز کنیم اما اگر مجبور به کشیدن سیگار هستیم ، کبریت نیم سوخته یا ته سیگار باقی مانده را خاموش کنیم.

۴-   بعد از روشن کردن آتش برای تهیه چای و گرم کردن غذا اطراف آن محل را از هرگونه خار و برگ خشک کاملا پاک کنیم ، همچنین خاموش کردن آتش قبل از ترک جنگل الزامی است.

۵-   خوب است به غیر از ریختن مواد سوختنی مانند کاغذ و زباله از انداختن موادی مانند شیشه و بطری در کنار درختان جنگل خودداری کنیم یا آنها را در زیر خاک پنهان سازیم. زیرا همانگونه که گفتیم این مواد مانند ذره بین عمل می کنند و نور خورشید را به روی قسمت های مختلف درختان می تابانند.

۶-    به کودکان بیاموزیم که درخت موجود زنده است و نباید شاخه های آن را بشکنیم یا زیر آن آتش روشن کنیم و پوست آن را زخمی نکنیم و همچنین در منطقه های جنگلی با کبریت بازی نکنیم.

 

به گزارش اکونومیست، مرگ‌بارترین آتش‌سوزی در تاریخ معاصر استرالیا نوار وسیعی از چشم‌اندازهای شمال شرق شهر ملبورن را درنوردید و بیشتر از ۲۰۰ نفر را به کام مرگ فرستاد، مسئولان محلی را واداشت که سیاست دیرینه این کشور را در اجازه دادن به افراد محلی برای ماندن در خانه‌های خود و تلاش برای جلوگیری از سرایت آتش به خانه خود به چالش بکشند. هم‌زمان، اشتباهاتی هم که در مراحل ابتدایی مقابله با آتش‌سوزی بزرگ کوه‌های مشرف به لس‌آنجلس در ماه آگوست / مرداد اتفاق افتاد، منجر به بدترین آتش‌سوزی بزرگ ایالات متحده در طول تاریخ خود شد. در هر دو مورد، یک جریان هوای گرم و خشک که بعد از چندین سال خشکسالی رخ داده بود، این آتش‌سوزی‌ها را آغاز کرد.

یک آتش‌سوزی جنگلی برای آتش زدن و سوزاندن، نیاز به گرما، سوخت و اکسیژن دارد. ترکیب اینها با هم منجر به یک واکنش زنجیره‌ای شیمیایی می‌شوند. در اصطلاح «چهارضلعی آتش»، گرما پیوندهای شیمیایی زنجیره‌های هیدروکربنی سوخت را می‌شکند. اکسیژن هوا هم با اتم‌های کربن و هیدروژن ترکیب می‌شود تا گرمای بیشتری را تولید کند و این گرما به‌نوبه خود سوخت بیشتری را متلاشی می‌کند.

ولی اگر یکی از این مولفه‌های اصلی را حذف کنید، یا آتش نمی‌تواند چیز جدیدی را مشتعل کند و یا به‌وسیله خودش خاموش خواهد شد. در آتش‌سوزی‌های جنگلی، کار زیادی نمی‌توان برای حذف مستقیم منابع اکسیژن مورد نیاز برای آتش انجام داد. بنابراین مهار آتش عمدتا به حذف یکی از دو عامل گرما و سوخت بستگی دارد، در غیر این صورت واکنش‌های زنجیره‌ای آتش ادامه خواهند یافت و همه چیز در شعله‌ها خواهد سوخت.

ریختن آب بر روی شعله‌ها هوشمندانه‌تر از چیزی است که در نگاه اول به ذهن می‌رسد، زیرا آب هم سطوح گرما و هم اکسیژن را قطع می‌کند. هم‌چنین آب به بخار تبدیل می‌شود و بخار می‌تواند با تکیه به گرمای نهان تبخیر، حرارت زیادی را از آتش خارج کند و منجر به سرد شدن دود آتش شود، در نتیجه از انتشار آتش به جاهای دیگر جلوگیری می‌شود.

امتیاز دیگر ایجاد بخار آب، خفه کردن شعله‌ها توسط رقیق‌سازی مقادیر اکسیژن موجود در هوای اطراف است.  از دیگر سو، قطع راه‌های رسیدن سوخت به آتش (توسط انداختن و خرد کردن درخت‌ها، حفر کانال در مسیر آتش و انجام آتش‌سوزی‌های کنترل شده به منظور حذف سوخت مورد نیاز برای آتش) نیز می‌تواند به متوقف کردن آتش و جلوگیری از پیشرفت آن کمک کند.

به رغم این‌که عامل انسانی مسئول ۹۸ درصد از آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها است، درصد خیلی کمی از آنها از طریق حریق‌های عمدی شروع می‌شوند. معمولا یک حریق بزرگ به دلیل ترکیبی از دمای بالای هوا، رطوبت پایین و بادهای خشکی که به هنگام عبور از تنگه‌ها و دره‌ها بر سرعت و توان آنها افزوده می‌شود و خطوط انتقال نیرو را قطع می‌کنند، اتفاق می‌افتند. سپس همه این موارد همراه با جرقه‌ای از یک کابل الکتریکی در حال جرقه زدن باعث آتش گرفتن علفزار‌های نیمه خشک آماده اشتعال و بلوط‌های کوتاه جنگلی می‌شوند.

بخش عظیمی از آتش‌سوزی‌های جنگلی در مناطقی اتفاق می‌افتد که یا نزدیک به جاده‌هاست و یا در جاهایی که پیشرفت‌های خانه‌سازی به نفوذ انسان‌ها به اعماق طبیعت منجر شده است. یک ارتباط تنگاتنگ بین تراکم جمعیت و تعداد آتش‌سوزی‌های گزارش شده در این مناطق وجود دارد. منطقه‌ای با متوسط جمعیت ۴۵ نفر در هر کیلومتر مربع، برای زدن جرقه یک آتش‌سوزی بزرگ ایده‌آل است.

هرقدر افراد یک منطقه کمتر باشند، فعالیت بشری کمتری وجود خواهد داشت که سبب آتش‌سوزی شود؛ خواه به طور تصادفی و ناخواسته و خواه عمدی؛ اما از سوی دیگر، هرچه جمعیت بیشتر باشد، طبیعت کمتری برای سوختن وجود خواهد داشت.

از سوی دیگر، شهرنشین شدن حالتی را در ذهن آدمی تداعی می‌کند که منجر به انکار امکان وقوع آتش‌سوزی می‌شود؛ اما وقتی اتفاق بیفتد منجر به احساس ناامنی می‌شود و در نتیجه‌اش، شهروندان به دنبال راه‌حلی می‌گردند تا اطمینان حاصل کند که این اتفاق هرگز رخ ندهد.

 

علل بروز آتش سوزی

علل بروز آتش سوزی در هر گونه از جهان با سایر مناطق متفاوت و مخصوص به خود است اما نکته قابل توجه آن است که انسانها در اکثر آتش سوزی ها سهیم هستند.در آتش سوزی های طبیعی گاهی بر اثر آتش سوزی گیاهان خشک بوسیله صاعقه ، بخش عظیمی از جنگل و مرتع دچار حریق می شوند . خود سوزی جنگل ها که در اثر وزش بادهای گرم و ایجاد پدیده ای خاص در طبیعت رخ می دهد و آتش سوزی هایی که به علت وجود اجسامی مانند ، ته لیوان ، استکان یا بطری های شکسته ایجاد می شوند ، از جمله عوامل آتش سوزی ها در جنگل ها هستند.

آتش سوزی های غیر طبیعی به دو دسته عمدی و غیر عمدی تقسیم می شوند .متاسفانه در بعضی موارد شاهد آتش سوزی های عمدی هستیم که عملا توسط بعضی از افراد برای دستیابی به اهدافشان صورت می پذیرد. تبدیل اراضی جنگلی و مرتعی به زمینهای کشاورزی با هدف تصاحب زمین های منابع طبیعی و اراضی جنگلی و مرتعی به منظور تهیه علوفه ی بیشتر برای چرای دام از جمله این موارد است. در آتش سوزی های غیر عمدی که در اثر بی توجهی و سهل انگاری صورت می گیرد می توان به پرتاب سیگار یا کبریت روشن در مسیر جاده ها ، آتش زدن سر شاخه ها و بقایای محصولات کشاورزی در مزارع مجاور جنگل ها یا در اثر عملیات عمرانی با مواد منفجره اشاره کرد.

 

راههای مختلفی برای مهار آتش وجود دارد که در هر منطقه بر اساس امکانات و تجهیزات قابل اعمال است. استفاده از آب یکی از روشهای اطفای حریق است.. آب در صورت فراوانی و قابل دسترس بودن آسان و بهترین راه و سریعترین راه و ابزار است که می تواند در اطفای حریق به کار رود ، آب با ایجاد برودت در محیط در حقیقت یکی از ۳ عنصر اصلی ایجاد حریق یعنی درجه ی حرارت حذف و به این ترتیب ادامه ی آتش سوزی را غیر ممکن می کند ، تامین آب در مناطق می تواند با توجه به شرایط منطقه به وسیله تانکرهای آتش نشانی ، استفاده از پمپ های فشار شلنگ ، استفاده از پمپ های کوچک پشتی و حتی استفاده از سطل و دیگر ظروف انجام گیرد. در استفاده از آب به عامل اطفای حریق حاشیه منطقه آتش گرفته را مورد حمله قرار می دهند و بتدریج از حاشیه به مرکز آتش پیشروی می کنند تا نهایتاً به خاموشی آتش منجر می شود.از آنجایی که تامین آب در مناطق مشکل عمده است ، به ویژه در منطقی که شرایط نامساعدی از نظر دسترسی به آب دارند باید تجهیزاتی به کار برده شود تا حداکثر بهره دهی با حداقل مصرف آب حاصل شود. در این روش باید به گونه ای عمل شود که اول آب به صورت بارانی پخش شود و ثانیاً خروج شود تا در هر لحظه که نیاز نیست ، آب بیهوده مصرف نشود و اصولا در مناطق با توجه به این که آب کافی همیشه در دسترس نیست باید به این مساله توجه داشت. که آب به عنوان فاکتور کاهش دهنده ی درجه حرارت، نهایتاً برای حذف یکی از فاکتورهای عامل حریق به کار گرفته شود و از این فرصت جهت اجرای دیگر عملیات اطفای حریق بهره گیری شود. مهار آتش سوزی زمانی می تواند تضمین شود که اقدامات کنترلی دیگر از قبیل انتقال مواد سوختنی از مسیر آتش ، دسترسی به مواد زد آتش یا پاشیدن شن در مسیر حرکت آتش به کار گرفته شود .بررسی ها نشان می دهد، ماسه و خاک همچون آب با حرکتی کند تر و ملایم تر همان نقش آب را در سرد کردن آتش و کاهش درجه حرارت ایفا می کند .

 

ماسه و خاک باید به گونه ای موزون و یکنواخت به نحوه ا ی به سمت آتش پرتاب شود که لایه ای نازک را روی آتش ایجاد کند و این عمل باید همچون آب از حاشیه و پایه آتش آغاز و به مرکز گسترش یابد.پرتاب یکنواخت، سریع و متوالی و بدون فاصله از عوامل موثر در کاهش درجه حرارت و نهایتاً خاموش کردن آتش است. پاشیدن ماسه روی سر شاخه های آتش گرفته در مناطق پوشیده از درختچه  می تواند به عنوان ابزار مناسب در کنترل آتش عمل کرده و در اطفای حریق بوسیله ی ماسه به هیچ عنوان نباید مطمئن شد که کپه های آتش در زیر ماسه کاملاً بی خطر هستند.آتش ممکن است برای زمان طولانی در زیر خاک به صورت غیر فعال بماند و آتش چوبهای بزرگ به ذغال تبدیل می شود که یادتان باشد بعد از تثبیت آتش سوزی روی آتش را تا حد امکان کنار زده و برای خاموشی کاملاً کپه های آتش تا مرز اطمینان اقدام شود.

 

مدیریت مبارزه با آتش

تحقیقات محققان سازمان حفاظت از جنگلها و مراتع نشان داده است آتش در غیاب یکی از سه عامل هوا ، حرارت و سوخت نمی تواند وجود داشته باشد ، مدیریت مطلوب آنست که بتوانیم فوراً تصمیم

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.