آخرین اخبار : 

تحقیق اسماء و صفات خداوند

این تحقیق در قالب ورد می باشد و شامل ۲۹ صفحه می باشد ، این تحقیق جامع و کامل می باشد و آماده ارائه به استاد می باشد

تحقیق اسماء و صفات خداوند

اسماء و صفات خداوند

مقاله اسماء و صفات خداوند

۵ ت

 شما پس از پرداخت آنلاین می توانید لینک دانلود را اتوماتیک دریافت نمایید

 

 

ذات را با صفتی معین و به اعتبار تجلی، از تجلیات اسم می نامند . و هر مظهری که اسماء ذات در آن ظهور کند، تجلی ذاتی گویند . و حق را اگر با اسماء و صفات تجلی کند، تجلی اسمایی و اگر با اسماء فعلی تجلی کند، تجلی فعلی می نامند .

امام خمینی رحمه الله بر این عقیده است که سه آیه شریفه آخر سوره حشر به مقام «احدیت » ، «واحدیت » و «مشیت » با تجلی فعلی اشاره می کند که خود مشتمل بر سه جلوه است: جلوه ذات برای ذات، جلوه ذات در مقام اسماء و جلوه ذات در مقام ظهور .

مقاله حاضر این نظریه را با توجه به اختلاف نظر شیخ اکبر محی الدین بن عربی و امام خمینی رحمه الله از سه جهت مورد بحث و بررسی قرار می دهد:

۱- مقام «احدیت » و ارتباط آن با آیه شریفه ۲۲

۲- مقام «واحدیت » و ارتباط آن با آیه شریفه ۲۳

۳- مقام «مشیت » یا تجلی فعلی و ارتباط آن با آیه شریفه ۲۴

بنابراین آیه شریفه حاکی از این است که خدا ظاهر کننده همه حقایق از مقام ذات به مقام علم و از مقام علم به مقام تمیز و تعدد وجودی است . و چون اسماء و صفات الهیه به حسب مقام کثرت علمی ارتباطی با مقام غیبی ندارند، نمی توانند بدون واسطه از حضرت غیب مطلق کسب فیض نمایند . فیض اقدس همان واسطه است که از آن به حقیقت محمدیه صلی الله علیه و آله تعبیر نموده اند که به مقتضای «انا و علی من نور واحد» ، حقیقت علویه عین حقیقت محمدیه صلی الله علیه و آله است

و…

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.