آخرین اخبار : 

تحقیق امداد و نجات

 

این تحقیق در قالب ورد می باشد و شامل ۱۳۰ صفحه می باشد ، این تحقیق جامع و کامل می باشد و آماده ارائه به استاد می باشد

تحقیق امداد و نجات

پروژ امداد و نجات

مقاله امداد و نجات

 

شما پس از پرداخت آنلاین می توانید لینک دانلود را اتوماتیک دریافت نمایید

 

موضوعات

مقدمه ای بر امداد و نجات

گذری  کوتاه بر عناوین و اطلاعات امداد و نجات + توضیحات

نقش و وظایف امدادگر در صحنه اسیب:

تجهیزات امدادی شامل:

حوادث و کشور ما

اهمیت امداد و نجات در حوادث

یک سازمان امداد و نجات چه خصوصیاتی باید داشته باشد

امداد ونجات در دنیا

امداد و نجات در کشور ما

متولی امداد و نجات در کشور ما کیست؟

کمکهای اولیه چیست؟

کمکهای اولیه عمومی در خونریزی ها

کانون خونریزی

روش بستن تورنیکت

اقدامات اورژانس در خونریزی خارجی در اثر ورود یک شئ خارجی برنده

نشانه های شوک در خونریزی خارجی

خونریزی خارجی خطرناک

انواع خونریزی داخلی وخارجی

امداد و نجات در پانسمان ها

اصول زخم بندی

نحوه استفاده از کیسه یخ

انواع بانداژ

مشکلات روحی و واکنش های روانی آسیب دیدگان

اختلال استرس پس از حادثه

جای جعبه کمکهای اولیه در خانه ها کجاست؟

ارتباطات و مخابرات در امداد و نجات

ایمنی در خصوص استفاده از دستگاه بی سیم

امداد و نجات در جنگ

امداد و نجات در زمین لرزه

امداد و نجات در بیماری ها

امداد و نجات در تصادفات

امداد و نجات در سیل

امداد و نجات در حادثه چرخ گوشت

آرایش گروه نجات

جعبه حادثه چرخ گوشت

امداد و نجات در خونریزی ها

علائم ونشانه های خونریزی

انواع خونریزی

خونریزیها به دو دسته تقسیم می شوند

کمکهای اولیه در خونریزی ها

روشهای مهار خونریزی

امداد و نجات در در غار ، قنات ، چاه

امداد و نجات توسط برانکارد

نجات در غار

امداد هوایی

امداد و نجات در سانحه هواپیما

پروسه عملیات نجات

امداد و نجات در افراد غرق شده

امداد اضطراری در سازمان امداد و نجات

انواع اسکان اضطراری

منابع

 

مقدمه ای بر امداد و نجات

امداد و نجات

تاریخچه ی سازمان امداد و نجات
آشنایی با سوابق و فعالیتهای سازمان امداد و نجات
در خرداد ماه ۱۳۰۲ با وقوع زلزله ای در شرق خراسان و زلزله ای دیگر به فاصله ۳ ماه بعد در سیرجان و کرمان و همچنین جاری شدن سیلاب های گسترده در همان سال در استانهای گیلان , مازندران , آذربایجان شرقی و اصفهان زندگی بسیاری از هموطنان به مخاطره افتاد وباعث تلفات و خسارات بسیاری گردید . در این سوانح برای اولین بار نیروهای ارتش بعنوان عوامل حکومتی و با استفاده از نیرو و امکانات موجود به کمک آسیب دیدگان شتافتند و اولین استمداد ملی برای کمک به آسیب دیدگان در سطح کشور انجام گردید . این استمداد جرقه ای برای سازماندهی تشکیلاتی جمعیت شیر و خورشید سرخ بود. اولین جلسه این جمعیت تحت عنوان جمعیت شیرو خورشید سرخ در ششم مرداد مصادف با عید غدیر سال ۱۳۰۲ در عمارت گلستان تشکیل شد . در ابتدا فعالیتهای امدادی بعنوان یک فعالیت جنبی و در سایه خدمات درمانی که بیشتر مورد نیاز جامعه بود ، قرار گرفت . در آن هنگام بیشترین عوامل امدادی جمعیت نیروهای داوطلب یا دانش آموزان عضو سازمان جوانان بودند . اولین آئین نامه خدمات امدادی در سال ۱۳۴۷ به تصویب هیئت مرکزی جمعیت رسید . بموجب این آئین نامه مسئولیت ارائه خدمات امدادی درمانی به آسیب دیدگان جنگ و همچنین ارائه خدمات امدادی به آسیب دیدگان سوانح و سوانح طبیعی در زمان صلح بعهده جمعیت محول گردیده بود . اولین تشکیلات رسمی امداد بصورت منظم با استخدام نیروهای تمام وقت جهت ادارات سازمان مرکزی امداد کل و زیر نظر هیئت کمک به آسیب دیدگان که در واقع نقش سازمان امدادی ملی کشور را ایفا میکرد در سال ۱۳۵۰ آغاز بکار کرد .

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ و استقرار نظام جمهوری اسلامی همراه با دگرگون شدن ساختار کلی جمعیت و جدا شدن بخش درمان از فعالیت های آن ، عمده وظایف جمعیت به خدمات امدادی سوانح ، جوانان و خدمات حمایتی معطوف گردید . در سال ۱۳۶۰ بنا به ضرورت یکبار دیگر ساختار تشکیلاتی امداد بر حسب وضعیت جدید و شرایط جنگ تحمیلی مورد تجدید نظر قرار گرفت . تربیت و تامین نیروهای انسانی در زمینه های درمان , فنی و خدماتی ، پشتیبانی و حمایت و ارائه خدمات امدادی به آوارگان مناطق جنگی و مناطق بمباران شده نیز جزء خدمات جمعیت قرار گرفت . خدمات ارزنده جمعیت در عملیاتهای گسترده ملی و بین المللی ، زلزله سال ۶۹ گیلان و زنجان و بحران آوارگان عراقی در سال ۱۳۷۰ موجب گردید جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه ای را در بین جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر کسب نماید و بعنوان یکی از ۱۰ جمعیت قدرتمند جهان در پاسخگوئی به سوانح مطرح گردد .
ب- تشکیلات و نقش سازمان امداد ونجات :
در سال ۱۳۷۹، با اضافه شدن واژه نجات به سازمان امداد ، وظائف این سازمان وارد مرحله نوینی شد و مسئولان سازمان برای اجرای نفشی فراتر و پر اثرتر در جامعه ، تغییراتی را در نمودار تشکیلاتی (چارت سازمانی ) و نیروی انسانی اعمال کردند .هم اینک این سازمان از بخشهای زیر تشکیل یافته است:
معاونت آموزش و برنامه ریزی : که دارای دوبخش مدیریت آموزش و مدیریت آمار و برنامه ریزی می باشد .
معاونت عملیات : که در بردارنده چهار بخش مدیریت عملیات ، مدیریت پشتیبانی عملیات ، مدیریت امداد هوائی – دریایی و مدیریت ارتباطات و مخابرات رادیویی است .
معاونت خدمات و پشتیبانی : نیز بخشهای مدیریت ترابری ، مدیریت امور اداری و مدیریت تدارکات را داراست.
ترابری – امکانات موجود ترابری و حمل و نقل سازمان از نظر تعداد و نوع وسائط نقلیه یکی از ناوگان بزرگ حمل و نقل کشور در زمینه های امدادی محسوب میشود و با خریدهای مستمر وسائط نقلیه کاربردی نظیر وانت آمبولانس و کامیون از نظر حمل و نقل و جابجائی محموله های امدادی برای عملیات درون مرزی و برون مرزی در حال حاضر بیش از ۳۰۰۰ دستگاه وسائط نقلیه امدادی در اختیار می باشد .
انبارها – بمنظور بهینه سازی کیفیت ارائه خدمات امدادی ، پایگاههای امداد و نجات با وسعت ۲۰۰۰۰۰ متر مربع زیر بنا جهت پایگاه امدادی و انبار احداث شده است .
اطلاعات انبارهای مراکز استانها بر اساس یک برنامه رایانه ای به پایگاه مرکزی وصل میباشند و اطلاعات موجودی و تغییرات موجودی انبارها بصورت روز در اختیار حوزه سازمان امداد و نجات (پایگاه مرکزی ) قرار میگیرد .
سیستم ارتباطات رادیویی : این سیستم که به عنوان سلسله اعصاب مرکزی سازمان در سوانح مطرح است، در سال ۱۳۳۶ برای اولین بار به خدمت گرفته شد . در حال حاضر شبکه ارتباطی جمعیت هلال احمر ایران یکی از قوی ترین مراکز امدادی در بین جمعیت های ملی منطقه محسوب میشود .
هم اینک سیستم ارتباطی VHF با ۲۷۶ دستگاه ثابت و ۲۶۸ دستگاه سیار و ۴۸۰ دستگاه دستی و ۳۰ تکرار کننده و ۱۵۰ دکل مخابراتی و سیستم ارتباطی HF با ۱۱۸ دستگاه ثابت و ۶۰ دستگاه سیار کلیه مراکز استانها و نقاط دور افتاده و حادثه خیز با ایستگاه مرکزی در ارتباط هستند .
امداد هوائی : در حال حاصر سازمان امداد و نجات از پنج فروند هلیکوپتر ( از نوع ۲۰۵ )و تعداد ۱۴نفر نیروی متخصص در بخش مدیریت امداد هوائی – دریایی استفاده می نماید . در ۲۰ سال گذشته ، این واحد در عملیاتهای مختلف بیش از ۶۰۰۰ ساعت پرواز داشته است .
امداد دریایی : سازمان امداد و نجات با عنایت به ضرورت احساس شده در امر جستجو و نجات در دریا و سیلاب به تازگی اقدام به راه اندازی و تکمیل دو پایگاه امداد و نجات دریا و سیلاب در استانهای جنوبی (بوشهر و بندرعباس) نموده و همچنین تمهید مقدمات جهت استانهای شمالی کشور در حال انجام میباشد.
امداد خواهران : این واحد از جمله فعالیتهای دارای پیشینه طولانی در سازمان امداد و نجات بوده و به عنوان مثال تنها در چهار سال اول دفاع مقدس (۱۳۵۸ لغایت ۱۳۶۱ ) اقدام به برگزاری ۳۱۰ دوره آموزشی و تربیت ۹۵۰۰ امدادگر خواهر نموده و در سوانح بزرگی چون زلزله گیلان و زنجان در سال ۱۳۶۹ ، ۴۳۵ نفر از بانوان امدادگر در امر ارائه خدمات رفاهی – امدادی به آسیب دیدگان پرداخته اند . در طول ده سال اخیر تعداد ۲۴۳۵۰ دوره آموزشی جهت ۷۰۸۷۲۲ نفر از بانوان در زمینه امداد و کمکهای اولیه برگزار شده و در بخش عملیات امدادی نیز بجز اشغال در امور امداد پزشکی ، انتقال مصدومین ، بهداشت ، پشتیبانی و تدارکات ، جدیداً این واحد وارد مقوله حمایتهای روانی از مصدومین و امدادگران شده و با انجام دوره ها و برنامه های مختلف توان خود را افزوده است .
امداد کوهستان : واحد عملیاتی امداد کوهستان از سال ۱۳۷۶ برای ارائه خدمات امدادی و جستجو و نجات در مناطق مختلف کوهستانهای تهران استقرار یافت و با بهره گیری از نیروهای داوطلب مجرب در قالب نیروهای کوهنوردی و درمانی فعالیتهای خود را گسترش دادند . در طول مدت استقرار درمانگاه امدادی و بکارگیری نیروهای امدادی متخصص در منطقه توچال از سال ۱۳۷۸ تا کنون به بیش از ۶۰۰۰ نفر خدمات مختلف امدادی ارائه شده و با تلاش مجدانه نیروها ، آمار فوت شدگان کاهش محسوسی داشته است.
امداد و نجات جاده ای : این سازمان در راستای اهداف بشر دوستانه جمعیت از سالها قبل اقدام به ارائه خدمات در زمینه تصادفات جاده ای خصوصاً در محورهای پر تردد و پر حادثه کشور می نمود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز تعداد پایگاههای امداد جاده ای ثابت جمعیت از ۳ مورد به ۸۹ مورد رسیده است و هر ساله در ایام زمستان و نوروز و سایر مواقع پرتردد ، اقدام به فعال سازی اکیپهای سیار و ثابت غیر پایگاهی مینماید .

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.