آخرین اخبار : 

کسب و کار با برگ های خشک باغچه

با برگ های خشک باغچه منزل چه کنیم؟

سوزاندن برگ ها باعث می شود که هوا آلوده شود و آلودگی هوا به سلامت جامعه صدمه می زند و برای افراد مبتلا به آسم و دیگر آلرژی ها بسیار خطرناک است و بدین ترتیب سوزاندن برگ ها در حیاط منزل برای همسایگان ایجاد مزاحمت می کند. اصول شهرنشینی مدیریت های اجرایی قدیمی و کهنه ایی برای سوزاندن زباله و مواد زاید اعمال می کند.

کود همان خاک اصلاح شده و غنی شده است که سلامت و حاصلخیزی خاک را افزایش می دهد و مواد رستنگر را به ریز سازواره های خاک افزوده و خاک را حاوی مواد معدنی می کند همچنین به خاک کمک می کند تا همیشه رطوبت خود را حفظ کرده و خشک نشود.

 

با بازیافت برگ های منزل میتوان بسیاری از هزینه های مالیاتی و مصرفی شهرداری کاهش داد.

 

چه باید کرد؟

با لاشبرگ کردن باغچه (با برگ پوشاندن سطح باغچه) می توان علاوه بر اینکه در زمانی که می بایست صرف جمع کردن برگ ها شود صرفه جویی کرد، مواد مغذی و معدنی بیشتری را به خاک بخشید و آن را حاصلخیز کرد.

 

هنگامی که چمن ها را می چینیم بهترین راه این است که چمن های چیده شده به خاک بازگردانده شود چراکه بدین طریق نیتروژن که بسیار ارزشمند است دوباره به خاک بازگردانده می شود و خاک حاصلخیزتر می شود. (سر زنی چمن های هزار فوت مربع_هر فوت معادل ۴۸/۳۰ سانتی متر است_ از سبزه زار ها حاوی ۶ پوند_هر پوند ۴۵۴ گرم است_ نیتروژن و ۱ پوند پتاسیم است.)

 

بنابراین برگ های درختان را در مراتع، جنگلزارها، چمن زار ها در زیر درختان و بوته ها بگذارید تا به تدریج تجزیه شود. یکی از راه های بازیافت این برگ ها کود سازی است که در این قسمت به آن خواهیم پرداخت:

 

طریقه کودسازی:

کود سازی یکی از راههای طبیعی فرایند بازیافت در منزل است که با استفاده از برگ ها و چمن های چیده شده و سایر مواد زائد باغچه این کار را انجام داد. ریز سازواره های طبیعی مانند ترکیزه ها و یاخته ها و غیره در اثر فعل و انفعالات با کود می تواند به گیاهان کمک کند تا بر امراض و آفت ها غلبه کنند. رطوبت کافی خاک، هوا و دمای مناسب به عملکرد طبیعی این ریز سازواره ها کمک می کند. در طول مدت زمان ۵-۴ هفته، هنگامی که خاک توسط مواد معدنی حاصلخیز می شود کود آماده است تا در باغچه مورد استفاده قرار گیرد.

 

خواص کود:

— در اثر آبیاری خاک در عین حال که همیشه رطوبت خود را حفظ می کند فرو شسته نمی شود_مواد معدنی اش را از دست نمی دهد_ و نیاز به آبیاری کمتری دارد.

— جلوگیری از ابتلا به بعضی آفت های گیاهی

— کاهش نیاز به استفاده از آفت کش ها و قارچ کش ها به دلیل وجود میکروب ها و قارچ های مفید در خاک

— افزایش میزان برداشت محصولات کشاورزی و گل ها

— بهبود ساختار خاک

— بازیافت مواد از راه طبیعی، کمک کردن به سلامت خاک و حاصلخیزی خاک بدون استفاده از کود های شیمیایی

— صرفه جویی در فضا از طریق نیاز کمتر به محل های دفن زباله و کاهش تولید گاز متان

 

روش های تهیه کود:

۱- شاخ و برگ ها و میوه ها _هم سبز رنگ و هم زرد رنگ_ را جمع کنید. برگ ها و میوه های سبز حاوی مقادیر بالای نیتروژن هستند(برای این کار از علف های هرز که توسط ریشه های زمینی رونده تکثیر می سوند استفاده نکنید.) همچنین می توانید از کود حیوانات گیاهخوار نیز استفاده کنید. شاخ و برگ های زرد رنگ، میوه های درخت کاج، برگ های سوزنی شکل(که ابتدا می بایست خرد شوند و نباید تشکیل دهنده بیش از ۱۰% کل کود باشند) و خاک اره چوب(علاوه بر کربن دارای نیتروژن نیز می باشد) حاوی مقادیر بالای کربن هستند.

 

۲- هنگامی که این مواد را انباشته می کنید در یک سمت مواد سبز رنگ و در طرف دیگر زباله های زرد رنگ را بگذارید.

 

۳- کمی از خاک باغچه را به آن اضافه کرده و سپس آنها را خرد کنید تا بدین وسیله کود سریعتر درست شود.

 

۴- به آن آب اضافه کنید تا کود همیشه رطوبت خود را حفظ کند.

 

۵- این توده را هفته ای یک بار زیر و رو کنید. (با این کار کود سریعتر درست می شود.)

 

۶- هنگامی که رنگ توده سیاه شد و دیگر مواد داخل آن قابل تشخیص نبودند کود آماده است. این پروسه بین ۴ هفته تا یک سال ممکن به طول بیانجامد که بستگی به زیر و رو کردن مداوم کود و مرطوب نگه داشتن همیشگی آن دارد

 

لاشبرگ کردن باغچه

لاشبرگ کردن در واقع ریختن شاخ و برگ و غیره در سطح خاک باغچه به منظور حفاظت از گیاهان در مقابل سرما و حفظ رطوبت مورد نیاز خاک می باشد. با این کار منفعت های بسیاری به خاک می رسد. زباله های حیاط منزل مانند بریده چمن ها، برگ ها، خرده چوب و خار و خاشاک و شاخه های درختان در لاشبرگ کردن باغچه به صورت طبیعی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

برای لاشبرگ کردن طبیعی باغچه باید حدود ۸ سانتی متر از خاک باغچه را در اطراف گیاهان پاکن کنید و این مواد زاید را در آن بریزید تا گیاه از مزاید آن بهره مند شود.

 

چرا باغچه را لاشبرگ می کنیم؟

_این کار باغث پوشش دادن خاک اطراف گیاهان می شود و موجب می شود که خاک رطوبت خود را حفظ کند.

_دمای خاک را تعدیل می کند.

 

_گیاهان و گل ها را از ابتلا به آفات حفظ کرده و از پدید آمدن لجن در باغچه جلوگیری می کند.

 

لاشبرگ کردن باغچه بسیار آسان است. ابتدا مواد زایدی را که در بالا بدان اشاره شد را در حیاط انباشته می کنیم. شما حتی می توانید برگ ها را همانجا که در باغچه ریخته شده اند رها کنید و بگذاریر به تدریج همانجا که ریخته می شوند انباشته شوند.

نکته: توجه داشته باشید که اگر اخیرا از آفت کش ها و یا علف کش ها استفاده کرده اید برای لاشبرگ کردن باغچه از چمن های هرس شده استفاده نکنید.

 

از برگ ها برای پوشاندن خاک بستر درختان و گیاهان استفاده کنید. علاوه بر همه مزیت هایی که برای لاشبرگ کردن برشمردیم، می توان گفت که با این روش می توان قسمت هایی از حیاط که هرس کردن آنها مشکل است را پوشش می دهد.

بهترین مواد برای لاشبرگ کردن خرده چوب ها و شاخه های تکه تکه شده درختان است که کار محوطه سازی را بهبود می بخشد. هنگامیکه باغچه را چمن زنی می کنید چمن های زده شده را همانجا رها کنید. زیرا این چمن ها به سرعت جذب خاک می شوند و مواد معدنی آن دوباره به خاک باز می گردد.

 

در صورتی امکان چمن ها را جمع آورری کرده و با کود مخلوط کنید و در باغچه هایی که در آنها درختان میوه وجود دارد بریزید.

لاشبرگ کردن باغچه رطوبت خاک را حفظ کرده، دمای خاک را تعدیل می کند، سلامتی خاک را افزایش داده، خاک را حاصلخیز کرده و از فشردگی و توده شدن خاک کاهش داده و از پاشیده شدن گل و لای و لجن به میوه ها و برگ های درختان جلوگیری می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.